Podsumowanie Mistrzostw Polski

w Pucku

Pierwsza część mistrzostw Polski w żeglarstwie przeszła do historii. Od piątku do niedzieli (1-3 września) w Pucku rywalizowali seniorzy w klasach RS:X i Laser Standard, juniorzy w klasach 29er, 420, Hobie Cat 16 oraz Laser Radial (tylko dziewczyny).

Na starcie stanęło 222 zawodników z 46 klubów oraz z ośmiu krajów: Omanu, Ukrainy, Białorusi, Rosji, Norwegii, Szwecji, Czech i Polski.

Całe podium w klasie Laser Standard obsadzili żeglarze SEJK Pogoń Szczecin. W stawce 68 zawodników, była to najliczniejsza konkurencja regat, a najlepszy okazał się, po raz piąty z rzędu, Kacper Ziemiński.

Przed wyścigiem medalowym 27-letni żeglarz był drugi za Jakubem Rodziewiczem, ale w decydującym starcie wyprzedził młodszego o osiem lat klubowego kolegę. Trzykrotny olimpijczyk zajął pierwsze miejsce, a Rodziewicz był siódmy i kosztem innego reprezentanta SEJK Pogoń Tadeusza Kubiaka spadł na najniższy stopień podium.

– Ten triumf przyszedł mi z największym trudem, ale jednocześnie sprawił najwięcej radości – podkreślił Kacper Ziemiński. – Do Pucka przyjechałem bez większych oczekiwań, bo od ubiegłorocznych mistrzostw Polski nie brałem udziału w regatach. Poza tym w tym roku przeszedłem dwie operacje i nie miałem również na czym pływać. Pomocną dłoń wyciągnęli do mnie trener kadry Robert Siluk oraz Polski Związek Żeglarski, dzięki czemu dwa dni przed mistrzostwami mogłem na Zatoce Puckiej sprawdzić sprzęt. To były całe moje przygotowania do tych regat.

Z kolei w klasie RS:X wśród kobiet niepokonana w kraju pozostaje Zofia Klepacka. W Pucku reprezentantka Legii Warszawa została po raz piąty z rzędu mistrzynią Polski.

– W kraju jestem niepokonana, bo wszystkie mistrzostwa Polski, w których startowałam, zakończyły się moim zwycięstwem – przyznała.

Przed wyścigiem medalowym Klepacka otwierała stawkę 17 zawodniczek i w ostatnim starcie obroniła przewagę. Drugie miejsce zajęła Kamila Smektała (YKP Warszawa), która powtórzyła sukces z 2012 roku (Klepacka wtedy nie startowała), a trzecia była Maja Dziarnowska (SKŻ Ergo Hestia Sopot). Na czwartej pozycji skończyła rywalizację mistrzyni świata Małgorzata Białecka (SKŻ Ergo Hestia).

– Mogłem realnie myśleć o zdetronizowaniu Zosi, ale w pierwszym wyścigu zanotowałam falstart, a w innym, w którym prowadziłam byłam szósta – mówiła Smektała. – Jestem jednak bardzo zadowolona z tego startu i czuję się mocna przed mistrzostwami świata.

Wśród tercetu medalistów z poprzednich mistrzostw u mężczyzn w klasie RS:X na podium stanął tylko Radosław Furmański – reprezentant DKŻ Dobrzyń nad Wisłą okazał się najlepszy w stawce 36 deskarzy. Ówczesny wicemistrz Polski, a obecny trener kadry narodowej Przemysław Miarczyński był dziewiąty, natomiast brązowy medalista, starszy o dwa lata brat mistrza Polski Dawid zajął szóste miejsce.

W Pucku do walki o medale włączyli się zawodnicy, którzy nie wzięli udziału w ubiegłorocznym championacie w Górkach Zachodnich w Gdańsku – Piotr Myszka (AZS AWFiS Gdańsk) po raz trzeci został wtedy ojcem, natomiast Paweł Tarnowski (SKŻ Ergo Hestia Sopot) rehabilitował się po operacji barku.

– Powiem szczerze, że nie wierzyłem, że jestem w stanie obronić mistrzowski tytuł – powiedział Furmański. -Niemożliwie stało się jednak możliwe, a ja zwycięstwo zapewniłem sobie w wyścigu medalowym, który wygrałem. Nie miałem w nim do stracenia, bo do zajmujących na remisie pierwszą lokatę Pawła i Piotrka traciłem tylko trzy punkty. Brązowego medalu nic nie było mi w stanie odebrać, ale mogłem tylko awansować i postanowiłem zaatakować. I ta taktyka dał mi złoty medal.

Na dziewiątej pozycji zakończył zawody Przemysław Miarczyński (SKŻ Ergo Hestia), który w 2010 roku zdobył w Łebie 10. tytuł mistrza Polski, a w kolejnych edycjach regularnie plasował się na drugiej pozycji.

Mistrzyni Europy juniorek w klasie Laser Radial została w Pucku także mistrzynią Polski w tej kategorii wiekowej. Natalia Gołębiowska, który w zeszłym roku musiała uznać wyższość Magdaleny Kwaśny (ChKŻ Chojnice), w efektownym stylu sięgnęła po swój pierwszy juniorski tytuł. Reprezentantka MOS SSW Iława klasę pokazała także ostatniego dnia regat, kiedy wygrała oba niedzielne wyścigi. W sumie sześć razy była pierwsza, raz druga, zajęła też czwartą lokatę. Na drugiej pozycji w gronie 35 zawodniczek sklasyfikowana została Katarzyna Harc (TS Kuźnia Rybnik), a na trzeciej Natalia Stawiarska (AZS UW Warszawa).

Z kolei w klasie 420 rzutem na taśmę złoty medal wywalczyli Jakub Gołębiowski (MOS SSW Iława) i Filip Szmit (MBSW/UKŻR Niegocin Giżycko), którzy w niedzielę wygrali oba wyścigi i wyprzedzili dotychczasowych liderów, Seweryna Wysokińskiego (CSW Opty Ustka) i Mateusza Jankowskiego (MKS 2 Warszawa). Na najniższym stopniu podium stanęli Kacper Paszek i Bartosz Reiter (OKŻ Olsztyn).

Wśród dziewcząt trzy czołowe lokaty obsadziły Barbara Dzik i Hanna Dzik (YKP Gdynia), Zofia Korsak i Weronika Sawicka (MKS 2 Warszawa) oraz Gabriela Czapska i Hanna Jarząbek (Spójnia Warszawa).

W klasie 29er najlepsi okazali się, prowadzący po pierwszym dniu, Mikołaj Staniul i Kajetan Jabłoński, którzy wyprzedzili swoich klubowych kolegów z YKP Gdynia, Adama Głogowskiego i Jakuba Sztorcha oraz Mikołaja Chłopka i Mateusza Kruczyńskiego. Wśród dziewcząt czołowe trzy lokaty obsadziły Zuzanna Wałecka i Emilia Zygarłowska (JKW Poznań), Wiktoria Lehmann (ŻLKS Poznań) i Maja Micińska (YKP Gdynia) oraz Karolina Żurek (YKP Gdynia) i Marianna Damasiewicz (JKW Poznań).

Reprezentanci UKS Navigo Sopot rozdzielili pomiędzy sobą medale w klasie Hobie Cat 16. Triumfowali Tymoteusz Cierzan i Oskar Niemira, a za nimi uplasowali się Zuzanna Szadziul i Wojciech Kaczmarek oraz Maja Niemira i Szymon Cierzan.

– To były bardzo dobre, rozegrane w trudnych i wymagających warunkach regaty – podsumował prezes Polskiego Związku Żeglarskiego Tomasz Chamera. – Cieszy nie tylko ich wysoki poziom, ale także liczna, międzynarodowa obsada. Faworyci nie zawiedli, ale rywalizacja była bardzo zacięta, bo w seniorach o mistrzowskich tytułach i pozostałych miejscach na podium decydowały wyścigi medalowe. Przy okazji z wielką przyjemnością mogę również zakomunikować, że w 2020 roku w Gdyni odbędą się mistrzostwa Europy w klasie Finn.

Organizatorem pierwszej części mistrzostw Polski był Polski Związek Żeglarski przy współpracy z Miejskim Ośrodkiem Kultury Sportu i Rekreacji w Pucku.

Z kolei gospodarzem drugiej części mistrzostw od 14 do 17 września będą Górki Zachodnie w Gdańsku. U ujścia Wisły Śmiałej do Zatoki Gdańskiej wyłonieni zostaną medaliści w klasach 470, 49er, 49er FX, Europa, OK Dinghy, Finn i Laser Radial (seniorzy) oraz RS:X (juniorki i juniorzy) i Laser Radial (juniorzy).